Schola dziecięca SERDUSZKA

Schola dziecięca SERDUSZKA działa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni od 1998 roku i prowadzi śpiew wiernych na mszach i nabożeństwach dla dzieci w dolnym kościele. Scholę prowadzi małżeństwo Anny i Marka Adamowicz. Na instrumentach grają: Anna Adamowicz – organy, pianino elektroniczne, Katarzyna Doliwa-Dobrowolska – skrzypce, Dariusz Borowski-Krać – gitara klasyczna, Zosia Sławińska – skrzypce, Zosia Bork – flet poprzeczny, Klara Kruczkowska – skrzypce, Aurelia Rafałowicz – klarnet, Łucja Adamowicz – instrumenty perkusyjne.
W 2018 roku Schola wystąpiła na VIII Dziecięcej Cecyliadzie u św. Urszuli, gdzie zdobyła II miejsce, wykonując m.in. a capella utwór „Uwierz Polsko”. Opiekunami zespołu są s. Renata Dmoch CSFN i ks. dr Piotr Przyborek.
Chóry Alla Breve oraz Vox Humana

Chór ALLA – BREVE – powstał w 1985 r. przy parafii p.w. św. Pawła Apostoła w Gdyni Pogórze Górne. Pierwszym dyrygentem był Pan Zygmunt Pek.
W styczniu 1999 r. funkcję dyrygenta przejął Pan Zenon Kurnyta i wówczas chór przyjął nazwę ALLA – BREVE. W swojej działalności poza parafią, chór wystąpił w maju 1999 r. podczas wizyty Ojca Świętego, Papieża – Polaka Jana Pawła II w Sopocie. W roku 2000 chór nagrał pierwszą płytę CD z repertuarem pieśni Wielkopostnych. W 2001 r. chór nagrał drugą płytę CD z kolędami. Najbardziej zaszczytny dla chóru był występ na Placu Św. Piotra w Watykanie oraz wewnątrz Bazyliki, podczas mszy św. w 2002 r., także występy w Asyżu, San Giovanni Rotondo, Loreto, Rimini, na Monte Cassino, San Marino oraz Wenecji. W 2003 r. chór nagrał trzecią płytę CD.
Ponadto, chór występował w różnych Sanktuariach m.in. Gietrzwałd, Święta Lipka, Licheń, Łagiewniki, Swarzewo, w Gdańsku – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, M.B. Fatimskiej, M.B. Brzemiennej, Katedrze Oliwskiej, w kościele Św. Elżbiety na mszach radiowych dla Ludzi Morza.
W 2005 r. mieliśmy zaszczyt śpiewać u Stóp M.B. Ostrobramskiej w Wilnie. Chór w swoim repertuarze posiada ponad 200 pozycji, wykonywanych w języku polskim, łacińskim oraz angielskim.
Chór Vox Humana – powstał w 1992 r. Pierwszym dyrygentem był Pan Andrzej Dorniak, pełniący również funkcję organisty. W 2003 r. nastąpiła zmiana dyrygenta, funkcję tę objął kierujący chórem do dziś Pan Zenon Kurnyta. W swoim repertuarze chór posiada głównie utwory o tematyce sakralnej, wykonuje w języku polskim, łacińskim oraz angielskim.
Cechą charakterystyczną chóru, jest wykonywanie utworów starych, bardzo starych, często zapomnianych, które posiadają przepiękne teksty, dodając im ciekawą, nową harmonię i opracowanie głosowe.
Od 2005 r. chór utrzymuje owocne kontakty z chórem ALLA-BREVE m. in. wspólnie realizując coroczne Koncerty Kolęd i Pastorałek.
Chór Cantate Corde

Chór Kameralny Cantate Corde powstał w 1999 roku przy parafii NSPJ w Gdyni z inicjatywy obecnej dyrygentki Małgorzaty Bednarek. Działalność artystyczna chóru jest bardzo płodna i obfituje w ogromną ilość koncertów. Od momentu powstania chór uczestniczy i uświetnia uroczystości w roku liturgicznym i ważne wydarzenia: śpiewa podczas procesji w Boże Ciało, Triduum Paschalnego, w okresie Bożego Narodzenia, czci śpiewem patronkę chórów i muzyki kościelnej – Św. Cecylię, uświetnia inaugurację roku akademickiego GAKT w Gdyni.
Co roku chór zaprasza parafian na koncert kolęd. W 2001r.
Chór Kameralny wykonał po raz pierwszy kolędy autorstwa Jacka Karczmarskiego. Ten rodzaj kolędy poetyckiej wzbudził duże zainteresowanie i zrodził pomysł nagrania płyty pt. „Szukamy Stajenki” J. Kaczmarskiego na czterogłosowy chór żeński.
Dużym osiągnięciem Chóru Kameralnego był udział w Koncercie Pieśni do Miłosierdzia Bożego z udziałem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, na którym zostały wykonane pieśni ku czci Bożego Miłosierdzia R. Twardowskiego. Oprócz chóru i orkiestry w koncercie brali udział wybitni artyści, soliści Opery Bałtyckiej. Cały koncert został zarejestrowany na płycie DVD.
Chór Kameralny brał udział w licznych warsztatach muzycznych.
W styczniu 2006 roku chór otrzymał specjalne wyróżnienie w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Jastarni. W marcu 2007 roku chór uczestniczył w I Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej „Szemud 2007”, a w październiku tegoż roku w XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W czerwcu 2012 roku chór zdobył główną nagrodę dla najlepszego chóru I Przeglądu Chórów Gdyńskich.
Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki dawnej po opracowania współczesne, m.in. chorał gregoriański, śpiewy dominikańskie oraz utwory współczesnych kompozytorów polskich.
Chór Laudate Dominum

Chór Laudate Dominum rozpoczął swoją działalność 19 września 2012 r. jest zespołem amatorskim, który w pełnym składzie liczy 33 osoby.
„Laudate Dominum” organizuje wiele wydarzeń muzycznych w swojej parafii, oraz uczestniczy w różnych wydarzeniach religijnych archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej.
Od 2014 r. Chór bierze udział w wydarzeniach muzycznych organizowanych przez Powiat, Miasto Wejherowo i inne organizacje, np.: Koncerty Maryjne z okazji Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego; Koncerty Kolęd Wejherowskich chórów organizowane przez Wejherowskie Centrum Kultury;
Festiwal Serc – charytatywny koncert kolęd w parafii Chrystusa Króla w Wejherowie;
Zespół także charytatywnie koncertował w Puckim Hospicjum oraz Domu Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia w Wejherowie.
Od 2016 roku Chór „Laudate Dominum” bierze udział w konkursach chóralnych, podczas których zdobył wyróżnienia i nagrody (poniżej podajemy wyróżnienia od 2018 r.):
Brązowe Pasmo – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej w Szczecinie (kwiecień 2019)
Srebrne Pasmo – podczas XIV Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (styczeń 2019)
Międzynarodowy Festiwal muzyki sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (2020)
Złote Pasmo i I miejsca: Złoty dyplom, I miejsce Festiwalu oraz wyróżnienie za najlepsze wykonie kolędy kaszubskiej, oraz dyplom dla najlepszego dyrygenta podczas XIII Festiwalu Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowej w Kosakowie (grudzień 2018)
I miejsce w kategorii chórów dorosłych podczas Finału
IV Konkursu Kolęd Małego Trójmiasta Kaszubskiego (styczeń 2019)
Złote Pasmo, Grand Prix i wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni sakralnej podczas XXI Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku (wrzesień 2019)
Złote Pasmo (druga punktacja festiwalu) podczas XI Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni (październik 2019)
Pierwsze miejsce oraz nagroda specjalna Prezesa Rady Chórów Kaszubskich podczas XV Festiwalu Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowejw Kosakowie (29 grudnia 2020)
Założycielem i dyrygentem Chóru jest Wiesław Tyszer – organista parafii NMP Królowej Polski, autor kilku pieśni sakralnych oraz wielu opracowań chóralnych. Laureat konkursów kompozytorskich organizowanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie: -III miejsce w Konkursie Kompozytorskim na kaszubski utwór pasyjny (2020);
Wyróżnienie II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na piosenkę o Wejherowie.
Zespół Wokalny MUZAika

Zespół „MUZAika” został założony w listopadzie 2011 roku. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest od początku Marzena Graczyk.
Przez dwa lata zespół śpiewał w 4 – głosowym składzie mieszanym.
Po reorganizacji w 2013 roku jest to 3 – głosowy zespół żeński.
„MUZAika” działa w ramach Sekcji Muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Wielokrotnie zespół koncertował zarówno w Rumi jak i regionie. Były to m. in. koncerty uświetniające uroczystość rozdania Nagród Burmistrza Miasta Rumi, inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wernisaży malarstwa w MDK, oprawy muzyczne spektakli Sekcji Teatralnej MDK, koncerty w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie, udział w Festiwali „Pieśni Maryjnych” w Rumi, a także liczne koncerty kolęd.
W roku 2017 Zespół Wokalny „MUZAika” zakwalifikował się do finału konkursu „Małe Trójmiasto śpiewa kolędy i pastorałki” i zaśpiewał w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.
Pani Marzena Graczyk dyrygentem i kierownikiem artystycznym
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent, pedagog, wychowawca oraz instruktor zajęć muzycznych.
W okresie ponad 30 – letniej działalności dyrygenckiej kierowała wieloma chórami oraz zespołami wokalnymi.
Obecnie jest instruktorem w Miejskim Domu Kultury w Rumi, gdzie pełni funkcję dyrygenta oraz kierownika artystycznego Zespołu Wokalnego „MUZAika”, Chóru Kaszubskiego „Rumianie”, a także Zespołu Wokalnego „Vox Universum”.
Chóry pod kierunkiem Marzeny Graczyk brały udział w licznych festiwalach oraz konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Za działalność artystyczną kilkukrotnie otrzymała „Nagrodę Burmistrza Miasta Rumi”, uhonorowana została także odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2019 otrzymała „Nagrodę Remusa” przyznawaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego.
Niedawno ukazał się śpiewnik „Pieśni kaszubskie w opracowaniu Marzeny Graczyk na 3 – głosowy chór mieszany”, w którym znajduje się 40. Jej autorskich aranżacji.
Chór Symfonia

Chór Symfonia został założony w 1930 roku przez księdza Teodora Turzyńskiego w parafii Najświętszej Maryi Panny w Gdyni. Od 1947 roku chór działa przy parafii św. Antoniego z Padwy przy klasztorze Franciszkanów.
W swojej 90-letniej historii zespół miał wielu dyrygentów.
Od stycznia 2007 roku chór prowadzi Bogna Swiłło – absolwentka dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wykonujemy muzykę różnych stylów i epok, polskich
i zagranicznych kompozytorów. Głównie utwory religijne,
ale również ludowe i świeckie.
Śpiewamy na mszach w różnych kościołach, na uroczystościach religijnych i świeckich w całym Trójmieście, w domach seniora,
w szpitalach. Bierzemy udział w różnych festiwalach i konkursach, zdobywamy nagrody i wyróżnienia. Dajemy wiele koncertów; bardzo ważne i cenione są nasze koncerty patriotyczne na Dzień Niepodległości, które wykonujemy z akompaniamentem orkiestry smyczkowej.
Chór koncertował we Włoszech, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, w Niemczech, Czechach, Austrii, i ostatnio we Francji.
„Symfonia” została uhonorowana przez miasto Gdynia medalem „Gdynia – Za Zasługi”, a przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, którego jesteśmy członkiem, najwyższą odznaką „Złotą z Wieńcem Laurowym”.
Wielu członków naszego chóru śpiewa w nim już od wielu lat, ale mamy również i nowych chórzystów, serdecznie zapraszamy do dołączenia w nasze szeregi. Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi i po prostu kochamy śpiewać. Aktualnie z powodu pandemii czekamy na możliwość przygotowania naszego jubileuszu 90-lecia istnienia chóru.