Multimedia - zdjęcia, materiały audio

Kolędę Zaśpiewajmy


Schola dziecięca SERDUSZKA

Gore Gwiazda

Schola dziecięca SERDUSZKA działa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni od 1998 roku i prowadzi śpiew wiernych na mszach i nabożeństwach dla dzieci w dolnym kościele. Scholę prowadzi małżeństwo Anny i Marka Adamowicz. Na instrumentach grają: Anna Adamowicz – organy, pianino elektroniczne, Katarzyna Doliwa-Dobrowolska – skrzypce, Dariusz Borowski-Krać – gitara klasyczna, Zosia Sławińska – skrzypce, Zosia Bork – flet poprzeczny, Klara Kruczkowska – skrzypce, Aurelia Rafałowicz – klarnet, Łucja Adamowicz – instrumenty perkusyjne.
W 2018 roku Schola wystąpiła na VIII Dziecięcej Cecyliadzie u św. Urszuli, gdzie zdobyła II miejsce, wykonując m.in. a capella utwór „Uwierz Polsko”. Opiekunami zespołu są s. Renata Dmoch CSFN i ks. dr Piotr Przyborek.


Chóry Alla Breve oraz Vox Humana

Kolęda nadziei
Oj Maluśki, Maluśki

Chór ALLA – BREVE – powstał w 1985 r. przy parafii p.w. św. Pawła Apostoła w Gdyni Pogórze Górne. Pierwszym dyrygentem był Pan Zygmunt Pek.
W styczniu 1999 r. funkcję dyrygenta przejął Pan Zenon Kurnyta i wówczas chór przyjął nazwę ALLA – BREVE. W swojej działalności poza parafią, chór wystąpił w maju 1999 r. podczas wizyty Ojca Świętego, Papieża – Polaka Jana Pawła II w Sopocie. W roku 2000 chór nagrał pierwszą płytę CD z repertuarem pieśni Wielkopostnych. W 2001 r. chór nagrał drugą płytę CD z kolędami. Najbardziej zaszczytny dla chóru był występ na Placu Św. Piotra w Watykanie oraz wewnątrz Bazyliki, podczas mszy św. w 2002 r., także występy w Asyżu, San Giovanni Rotondo, Loreto, Rimini, na Monte Cassino, San Marino oraz Wenecji. W 2003 r. chór nagrał trzecią płytę CD.
Ponadto, chór występował w różnych Sanktuariach m.in. Gietrzwałd, Święta Lipka, Licheń, Łagiewniki, Swarzewo, w Gdańsku – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, M.B. Fatimskiej, M.B. Brzemiennej, Katedrze Oliwskiej, w kościele Św. Elżbiety na mszach radiowych dla Ludzi Morza.
W 2005 r. mieliśmy zaszczyt śpiewać u Stóp M.B. Ostrobramskiej w Wilnie. Chór w swoim repertuarze posiada ponad 200 pozycji, wykonywanych w języku polskim, łacińskim oraz angielskim.

Chór Vox Humana – powstał w 1992 r. Pierwszym dyrygentem był Pan Andrzej Dorniak, pełniący również funkcję organisty. W 2003 r. nastąpiła zmiana dyrygenta, funkcję tę objął kierujący chórem do dziś Pan Zenon Kurnyta. W swoim repertuarze chór posiada głównie utwory o tematyce sakralnej, wykonuje w języku polskim, łacińskim oraz angielskim.
Cechą charakterystyczną chóru, jest wykonywanie utworów starych, bardzo starych, często zapomnianych, które posiadają przepiękne teksty, dodając im ciekawą, nową harmonię i opracowanie głosowe.
Od 2005 r. chór utrzymuje owocne kontakty z chórem ALLA-BREVE m. in. wspólnie realizując coroczne Koncerty Kolęd i Pastorałek.


Chór Cantate Corde

Graj dudka
Na niebie gwiazda
Narodził się nam Zbawiciel
Po stajence przebiegł chłodu dreszcz
Wesołą nowinę

Chór Kameralny Cantate Corde powstał w 1999 roku przy parafii  NSPJ w Gdyni z inicjatywy obecnej dyrygentki Małgorzaty Bednarek.  Działalność artystyczna chóru jest bardzo płodna i obfituje w ogromną ilość koncertów. Od momentu powstania chór uczestniczy i uświetnia uroczystości w roku liturgicznym i ważne wydarzenia: śpiewa podczas procesji w Boże Ciało, Triduum Paschalnego, w okresie Bożego Narodzenia, czci śpiewem patronkę chórów i muzyki kościelnej – Św. Cecylię, uświetnia inaugurację roku akademickiego GAKT w Gdyni.
Co roku chór zaprasza parafian na koncert kolęd. W 2001r.
Chór Kameralny wykonał po raz pierwszy kolędy autorstwa Jacka Karczmarskiego. Ten rodzaj kolędy poetyckiej wzbudził duże zainteresowanie i zrodził pomysł nagrania płyty pt. „Szukamy Stajenki” J. Kaczmarskiego na czterogłosowy chór żeński.
Dużym osiągnięciem Chóru Kameralnego był udział w Koncercie Pieśni do Miłosierdzia Bożego z udziałem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, na którym zostały wykonane pieśni ku czci Bożego Miłosierdzia R. Twardowskiego.  Oprócz chóru i orkiestry w koncercie brali udział wybitni artyści, soliści Opery Bałtyckiej. Cały koncert został zarejestrowany na płycie DVD.
Chór Kameralny brał udział w licznych warsztatach muzycznych.
W styczniu 2006 roku chór  otrzymał specjalne wyróżnienie w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Jastarni. W marcu 2007 roku chór uczestniczył w I Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej „Szemud 2007”, a w październiku tegoż roku w XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W czerwcu 2012 roku chór zdobył główną nagrodę dla najlepszego chóru I Przeglądu Chórów Gdyńskich.
Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki dawnej po opracowania współczesne, m.in. chorał gregoriański, śpiewy dominikańskie oraz utwory współczesnych kompozytorów polskich.


Chór Laudate Dominum

Ostawta pasturce robota
W stajeneczce narodzone
Kolęda
Wesołą Nowinę
Wśród nocnej ciszy

Chór Laudate Dominum rozpoczął swoją działalność 19 września 2012 r. jest zespołem amatorskim, który w pełnym składzie liczy 33 osoby.
„Laudate Dominum” organizuje wiele wydarzeń muzycznych w swojej parafii, oraz uczestniczy w różnych wydarzeniach religijnych archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej.
Od 2014 r. Chór bierze udział w wydarzeniach muzycznych organizowanych przez Powiat, Miasto Wejherowo i inne organizacje, np.: Koncerty Maryjne z okazji Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego; Koncerty Kolęd Wejherowskich chórów organizowane przez Wejherowskie Centrum Kultury;
Festiwal Serc – charytatywny koncert kolęd w parafii Chrystusa Króla w Wejherowie;
Zespół także charytatywnie koncertował w Puckim Hospicjum oraz Domu Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia w Wejherowie.
Od 2016 roku Chór „Laudate Dominum” bierze udział w konkursach chóralnych, podczas których zdobył wyróżnienia i nagrody (poniżej podajemy wyróżnienia od 2018 r.):
Brązowe Pasmo – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej w Szczecinie (kwiecień 2019)
Srebrne Pasmo – podczas XIV Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (styczeń 2019)
Międzynarodowy Festiwal muzyki sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (2020)
Złote Pasmo i I miejsca: Złoty dyplom, I miejsce Festiwalu oraz wyróżnienie za najlepsze wykonie kolędy kaszubskiej, oraz dyplom dla najlepszego dyrygenta podczas XIII Festiwalu Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowej w Kosakowie (grudzień 2018)
I miejsce w kategorii chórów dorosłych podczas Finału
IV Konkursu Kolęd Małego Trójmiasta Kaszubskiego (styczeń 2019)
Złote Pasmo, Grand Prix i wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni sakralnej podczas XXI Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku (wrzesień 2019)
Złote Pasmo (druga punktacja festiwalu) podczas XI Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni (październik 2019)
Pierwsze miejsce oraz nagroda specjalna Prezesa Rady Chórów Kaszubskich podczas XV Festiwalu Kolęd Kaszubskich i Pieśni Adwentowejw Kosakowie (29 grudnia 2020)
Założycielem i dyrygentem Chóru jest Wiesław Tyszer – organista parafii NMP Królowej Polski, autor kilku pieśni sakralnych oraz wielu opracowań chóralnych. Laureat konkursów kompozytorskich organizowanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie: -III miejsce w Konkursie Kompozytorskim na kaszubski utwór pasyjny (2020);
Wyróżnienie II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na piosenkę o Wejherowie.


Zespół Wokalny MUZAika

Oto czas radosny mamy
Dziecina
Noc święta pokój przynosi
Dzień, najpiękniejszy dzień w roku

Zespół „MUZAika” został założony w listopadzie 2011 roku. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest od początku Marzena Graczyk.
Przez dwa lata zespół śpiewał w 4 – głosowym składzie mieszanym.
Po reorganizacji  w 2013 roku jest to 3 – głosowy zespół żeński.
„MUZAika” działa w ramach Sekcji Muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Wielokrotnie zespół koncertował zarówno w Rumi jak i regionie. Były to m. in. koncerty uświetniające uroczystość rozdania Nagród Burmistrza Miasta Rumi, inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wernisaży malarstwa w MDK, oprawy muzyczne spektakli Sekcji Teatralnej MDK, koncerty w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie, udział w Festiwali „Pieśni Maryjnych” w Rumi, a także liczne  koncerty kolęd.
W roku 2017 Zespół Wokalny „MUZAika” zakwalifikował się do finału konkursu „Małe Trójmiasto śpiewa kolędy i pastorałki” i zaśpiewał w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Pani Marzena Graczyk dyrygentem i kierownikiem artystycznym
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent, pedagog, wychowawca oraz instruktor zajęć muzycznych.
W okresie ponad 30 – letniej działalności dyrygenckiej kierowała wieloma chórami oraz zespołami wokalnymi.
Obecnie jest instruktorem w Miejskim Domu Kultury w Rumi, gdzie pełni funkcję dyrygenta oraz kierownika artystycznego Zespołu Wokalnego „MUZAika”, Chóru Kaszubskiego „Rumianie”, a także Zespołu Wokalnego „Vox Universum”.
Chóry pod kierunkiem Marzeny Graczyk brały udział w licznych festiwalach oraz konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Za działalność artystyczną kilkukrotnie otrzymała „Nagrodę Burmistrza Miasta Rumi”, uhonorowana została także odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2019 otrzymała „Nagrodę Remusa” przyznawaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego.
Niedawno ukazał się śpiewnik „Pieśni kaszubskie w opracowaniu Marzeny Graczyk na 3 – głosowy chór mieszany”, w którym znajduje się 40. Jej autorskich aranżacji.


Chór Symfonia

Chrystus Pan się narodził
Jezus Malusieńki
Mizerna cicha
Noc pastuszków
Przystąpmy do szopy

Chór Symfonia został założony w 1930 roku przez księdza Teodora Turzyńskiego w parafii Najświętszej Maryi Panny w Gdyni. Od 1947 roku chór działa przy parafii św. Antoniego z Padwy przy klasztorze Franciszkanów.
W swojej 90-letniej historii zespół miał wielu dyrygentów.
Od stycznia 2007 roku chór prowadzi Bogna Swiłło – absolwentka dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wykonujemy muzykę różnych stylów i epok, polskich
i zagranicznych kompozytorów. Głównie utwory religijne,
ale również ludowe i świeckie.
Śpiewamy na mszach w różnych kościołach, na uroczystościach religijnych i świeckich w całym Trójmieście, w domach seniora,
w szpitalach. Bierzemy udział w różnych festiwalach i konkursach, zdobywamy nagrody i wyróżnienia. Dajemy wiele koncertów; bardzo ważne i cenione są nasze koncerty patriotyczne na Dzień Niepodległości, które wykonujemy z akompaniamentem orkiestry smyczkowej.
Chór koncertował we Włoszech, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, w Niemczech, Czechach, Austrii, i ostatnio we Francji.
„Symfonia” została uhonorowana przez miasto Gdynia medalem „Gdynia – Za Zasługi”, a przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, którego jesteśmy członkiem, najwyższą odznaką „Złotą z Wieńcem Laurowym”.
Wielu członków naszego chóru śpiewa w nim już od wielu lat, ale mamy również i nowych chórzystów, serdecznie zapraszamy do dołączenia w nasze szeregi. Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi i po prostu kochamy śpiewać. Aktualnie z powodu pandemii czekamy na możliwość przygotowania naszego jubileuszu 90-lecia istnienia chóru.


Next Post

Previous Post

© 2021 Multimedia – zdjęcia, materiały audio

Theme by Anders Norén